Řada 812 ČD

Hlavní stránka > Atlas motorových vozů > 812

Provozní zkušenosti s rekonstruovanými vozy řady 811 ČD, ale i s rekonstrukcemi provedenými u stejných motorových vozů u MÁV a ŽSR vedly ČD k rozhodnutí zadat vlastní modernizaci vozu řady 810.

Hlavním záměrem bylo zvýšení výkonu, zlepšení trakčních vlastností s cílem využít plné traťové rychlosti na neelektrizovaných jednokolejných tratích, výrazné zvýšení jízdního komfortu z pohledu cestujících i vlakového personálu s ohledem na délku vozebních ramen, prodloužení životnosti a snížení údržbových nákladů. Současně měl být opět použit stávající hydromechanický přenos výkonu.

K rekonstrukci byl vybrán vůz 810.613, těžce poškozený při nehodě. Cílem bylo realizovat maximální variantu modernizace s výhledem, aby se při dalších přestavbách uplatnily pouze ty prvky, jejichž použití se ve zkušebním provozu ukáže účelné.

Nositelem a realizátorem projektu byla firma Pars nova Šumperk. Na rekonstrukci se významně podílely také firmy Lokel Ostrava (projekt a dodávky elektrické části), VÚKV Praha (úpravy spodku), VKV Praha (úpravy čela), Compact Zlín (design, výroba čel, pultů a obložení stanoviště) a sesterská firma Pars Komponenty (příčky, dveře, okna).

Rekonstrukce vozu byla zahájena v Pars nova na jaře 2001 a poprvé se s ní veřejnost mohla seznámit na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně v září téhož roku. Po oživení absolvoval vůz v lednu 2002 zkoušky na ŽZO Cerhenice a od 28. 2. 2002 byl nasazen do pravidelného provozu v DKV Valašské Meziříčí, které již má zkušenosti s předchozí modernizací, řadou 811. Zde také probíhalo dolaďování systému řízení. V rámci představení i na jiných místech ČR byl vůz od 13. 6. 2002 dislokován v DKV Louny, PJ Rakovník, kde byl nasazován na trati do Prahy-Masarykova nádraží, Kralup nad Vltavou, Berouna a Bačova nad Teplou. I přes veškeré přínosy této modernizace však zatím není na obzoru sériová realizace řady 812, resp. 912. Stejně jako u jiných záměrů na modernizace vozidel ČD je již standardním důvodem trvalý nedostatek finančních prostředků...


Máte nás rádi? Nakupujte na svých oblíbených e-shopech přes GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí to nic navíc!

© PSHŽD, Na Staré poště 2865, 530 02 Pardubice, e-mail: pshzd@email.cz / 604 926 620
Kompletní kontakty na vedení spolku
Stránka Musea na Facebooku: www.facebook.com/museum.rosice
Zpět na titulní stránku