Novinky a aktuality - archiv z roku 2018

Hlavní stránka > Archiv aktualit > Novinky

 

Akce do konce roku

15.12.2018 - Modelářské výměnné setkání (burza)


Koná se v sobotu 15.12. na tradičním místě. informace najdete na této stránce.

24.12.2018 - Vánoční projížďka a mimořádné otevření muzea


Akce ve spolupráci s Moskvič klubem Pardubice / www.moskvich.cz

Tradičně se na Štědrý den jezdíme projet starým autem ... tak proč by nás letos nejelo víc... 
Mimořádně otevřeme 24.12.2018 v čase 10.00-12.00 naše Muzeum MHD a železnice na nádraží v Rosicích nad Labem. Prohlídka bude samozřejmě trochu omezená tím že v muzeu probíhá zimní údržba.
Během otevírací doby muzea mohou postupně přijet zájemci o společnou vyjížďku. Po 12.00 je v plánu krátká projížďka po vedlejších silnicích kolem Pardubic s nějakou pauzou na ohřátí. Trasu vyjížďky ještě upřesňujme, předpokládaný konec cca 14:00

 

Novinky v e-shopu

Do našeho obchůdku jsme přidali několik novinek, mohou vám posloužit i jako tip na vánoční dárek!

Vstup do e-shopu zde
 

Z posledních akcí

Na stránku Z akcí roku 2018 doplněno stručné info o mikulášském vlaku i trolejbusu.

Aktualizace 10/2018

Na stránku Z akcí roku 2018 doplněno info o akci z 28.10.2018, aktualizovány byly i stránka motorového vozu M120.206 a vozu Zl.

Změna jízdního řádu předmikulášského vlaku

Správa železniční dopravní cesty nám poněkud upravila časy, ve kterých vlak pojede. Aktuálně tedy vypadá návrh jízdního řádu takto (může být ještě upřesněn):

Pardubice 10:22
Přelouč 10:37 – 10:42
Choltice 10:55 – 11:15 (do HM pokračuje jen sólo motorák)
Heřmanův Městec 11:23

Heřmanův Městec 11:52
Choltice 12:00 – 14:43
Přelouč 14:56 – 15:04
Pardubice 15:17

Ukončení 18. sezóny Musea

Informace o poslední velké akci v letošním roce s odkazem na fotogalerii je doplněna na stránku Z akcí 2018.

Opravy motorového vozu M130.104 pokračují

Na stránce motoráčku byly doplněny fotky z prvního rozebírání a čištění rámu vozu.

Aktualizace na konci září...

Na stránku Z akcí roku 2018 byly doplněny informace a fotografie z nedávno proběhlých akcí - ať už se jednalo o akce trolejbusové nebo jízdy motoráčků.

Začátek prací na M130.104

Na stránce motoráčku jsou nové fotky a informace o zahájení prací.
Letošní práce podporuje Ministerstvo dopravy.

 

Burčákový expres 15.9.2018

Další info a foto na stránce Z akcí roku 2018.

Aktualizována stránka o Parkové železnici

Více fotografií a krátké info najdete na této stránce.

Konec prázdnin v trolejbusu

Na poslední prázdninový den jsme přichystali další výlet za zmrzlinou a do Lázní Bohdaneč. Především prvním spojem jelo opět hodně zájemců, při druhé cestě z Bohdanče jsme pak trolejbus i opláchli ve vydatné dešťové přeháňce.

Z víkendové akce

Setkání zahradních železnic se konalo o víkendu 18. a 19. srpna 2018. Letos, zejména v sobotu, byl nabízen více než pestrý výstavní program. V provozu bylo pět kolejišť železničky LGB a tři samostatná modelová kolejiště. Výstavu modelů doplňovala přehlídka modelových velikostí od nejmenších po větší rozměry. Více informací a odkaz na fotogalerii najdete na stránce Z akcí roku 2018.

Foto a info z našich dalších akcí

Na stránce Z akcí roku 2018 je doplněno zase pár fotek a informací z posledních akcí

Po stopách lokálky Smidary - Vysoké Veselí

V sobotu 14.7.2018 jsme uspořádali vzpomínkovou akci na zrušenou lokálku Smidary - Vysoké Veselí. Více informací a několik fotek najdete na stránce "Z akcí roku 2018".

Novinka ve Drážní archeologii

Aktuální stav zajímavé vlečky Svitapu Svitavy ze dne 6.7.2018 doplněny do naší galerie. Na vlečce, která byla do sedmdesátých let elektrifikovaná a vedla z velké části přímo městskými ulicemi byl zastaven provoz v roce 2000 a v roce 2010 byla odpojena od kolejové sítě. Ještě dnes ale je na místě pozůstatků víc než dost.

20 fotografií stavu vlečky dne 6.7.2018 zde
 

Započata konzervace motorového vozu M130.104

V červnu proběhly konzervační práce, kdy byly zakryty otvory po chybějících oknech a dveřích. Zároveň byly odstraněny všechny zbytky po původním inventáři z dob využívání jako chaty. Po podrobném ohledání stavu skříně jsme však zjistili, že renovace vozu bude vyžadovat kompletní novostavbu kostry, nové oplechování a novou střechu. Využít půjde pouze několik málo původních dílů. Renovace pouhé skříně je v rozsahu několika stovek tisíc Kč. Můžete-li nám pomoci, rádi uvítáme podporu.

Další informace a foto na stránce motorového vozu
 

Parní víkend

Parní víkend 23. a 24.6.2018 je za námi. Kromě klasické prezentace několika strojů na páru se letos předvedla parní lokomotiva, která po oba dva dny jezdila na kolejišti parkové železničky. Ale i další tři lokomotivy nezahálely a střídavě vozily zástupy příchozích. Výstavky drobných zařízení obohatila malá expozice údržby tratí ve voze Zm nebo malé modely a stroje. Zájem budila také výstava 100 let moderní české železnice. Zajímavostí byly dvě vlečkové lokomotivy – T211.1627 vyrobené v ČKD a T203.0531 pocházející z lokomotivky Kaluga v bývalém Sovětském svazu. Drobné občerstvení nebo prodej suvenýrů bylo samozřejmostí. Sobotní večer navíc obohatilo vystoupení živé hudby ve stylu country, kterému však nepřálo počasí. Nedělní den obohatil stabilní motor Lorenz nebo rosičtí hasiči se svým veteránem. Oba dny jezdil historický motoráček „Nataša“ na výletních vlacích do Slatiňan, kde byla součástí programu prohlídka zdejší spolkové expozice s parním strojem z roku 1874.

Další fotografie najdete ve fotogalerii
a také na našem facebookovém profilu
 

Víkend plný akcí

Máme za sebou víkend plný akcí. Sobota 12.5.2018 byla trolejbusová – vyjely oba naše vozy. Sanos vyrazil na výlet do historie s Klube přátel pardubicka, jehož cesta vedla na Zámeček a do Ohrazenic. Zde si mohli účastníci nejen prohlédnout Larischovu vilu, ale také se něco dozvědět o historii finských domků v Ohrazenicích, kvůli kterým zde na čas vznikla i vlečka. Druhý trolejbus (9Tr) svezl svatebčany na obřad a zpět. V neděli pak svatebčané vyrazili na výlet do Častolovic, tentokráte motoráčkem Nataša.

Další fotografie z víkendu najdete na stránce Z akcí 2018.
 

Jízdní řád vlaků na Aviatickou pouť

2. a 3. června opět proběhnou tradiční jízdy motoráčků M131 na Aviatickou pouť.
Kompletní jízdní řád stahujte zde (pdf), nebo jako obrázek zde.

Novinky v eshpu

V našem eshopu můžete zakoupit dvě novinky. Jedná se o pamětní list k výstav+ě 100 let moderní české železnice a skládačku / leporelo s obrázky motorových vozů. Oba předměty můžete zakoupit zde.

Zahájení sezóny je úspěšně za námi

Zahájení 18. sezóny našeho Musea proběhlo sloučené se zahájením výstavy a akcí k 100. výročí republiky. Více než dva měsíce se tato akce připravovala a někdy to bylo i velmi hektické. Vlastní program byl předznamenám návštěvou hejtmana Pardubického kraje a jeho náměstka, náměstka primátora města Pardubice, člena představenstva ČD, a.s., zástupců SŽDC a dalších hostů. Program pro veřejnost byl každý den trochu jiný. Sobota byla ve znamení doby první republiky, kdy k nám zavítal Stříbrný šíp na protokolárním vlaku z Prahy. Poté se vydal dvakrát do Slatiňan a zpět, aby i místní mohli obdivovat um našich předků. Současně s tím byla zpřístupněna výstava, která pojednává o historii moderní české železnice. V areálu byla v provozu parková železnička, zahradní železnice LGB, výstavu obohatila nejen Nataša, ale také „Chrchla“ – T211.0813, či Fiat Polski. Ke všemu vyhrával flašinetář a pro skupinky byly připraveny komentované prohlídky nejstaršího motoráčku v ČR – M120.206. V neděli byl program podobný, ale posunutý o dalších 10 let dopředu – na trať se vydal Hurvínek, který opět dvakrát zavítal do Slatiňan. V úterý na prvního máje pak byla parková železnička obležena dětmi a naše historické trolejbusy jezdící na trase Dubina – Ohrazenice také budily zaslouženou pozornost. Dokonce doplnily trochu zapomenutou akci k výročí 60 let od otevření pardubického hlavního nádraží.

Další fotografie najdete ve fotogalerii
a také na našem facebookovém profilu
 

Nová turistická vizitka

Nová turistická vizitka s motorovým vozem M120.206 bude k mání v našem muzeu už při zahájení sezóny 2018!

Přijede Stříbrný šíp!

V rámci akce "Zahájení sezóny" v sobotu 28.4.2018 přijede "Stříbrný šíp"! 

Důležité upozornění: jízdenky na vlaky vedené Stříbrným šípem se prodávají POUZE v pokladnách ČD! Vzhledem k omezené kapacitě vozu jsou jízdenky prodávány pouze s místenkou!

Podrobné informace najdete na straně Akce 2018.

 

Vzpomínka na Honzu Slavíka

V neděli 29.4.2018 během zahájení další sezóny našeho muzea uplyne už rok od úmrtí našeho kamaráda, zakládajícího člena spolku a strojvedoucího našich motoráčků Jana Slavíka. 
Když nás teď Honza sleduje jen z fírovského nebe, rozhodli jsme se jako vzpomínku pojmenovat jeden pár vlaků ze zahajovacího programu. Vzpomeňte na něj i vy ostatní, kteří jste ho znali...

Velikonoční trolejbus

Již tradiční akce "Velikonoční trolejbus" se setkala opět s velice slušným zájmem. Jako posilu jsme si tentokrát přizvali nejen třetího zajíčka, ale také trolejbus 14Tr číslo 376...
Více fotografií na stránce Z akcí roku 2018 a hlavně na našem facebooku.

Nové vozidlo ve sbírce

M130.104

Motorový vůz pravděpodobného čísla M130.104 vyrobila Škoda Plzeň v roce 1932. Byl objeven v roce 2016 a v roce 2018 vyzvednut z místa nálezu. Vůz je v záměru opravit do provozního stavu, byť víme, že je to běh na velmi dlouhou trať.

Další informace na stránce Motorového vozu M130.104.
Zde se můžete podívat na fotografie z vyzvednutí a převozu motorového vozu > M130.104 převoz.

Pokud nám chcete přispět na jeho opravu, uvítáme jakoukoliv (i nefinanční pomoc). V případě poskytnutí daru ve prospěch spolkového účtu 193 962 328 / 0300 (variabilní symbol 130) vám vystavíme potvrzení, které lze uplatnit v rámci daňového odpočtu.

Agrární historie u našeho muzea

Stránka našeho muzea rozšířena o informace o exponátech vztahujících se k agrární historii. Informace o těchto méně tradičních exponátech najdete zde.

Nově v Drážní archeologii

Už od roku 1989 sledujeme postupný zánik dávných lomových drážek v lomu Leštinka u Skutče. Stav v roce 2017 je nyní doplněný do naší fotogalerie. Stránka o drážce je zde.

Malé Svatoňovice 1985

V Malých Svatoňovicích existovala do osmdesátých let elektrifikovaná úzkokolejka. V roce 1985 její zbytky zdokumentovali dva naši členové - fotky jsou přidány do naší galerie, do sekce Drážní archeologie.

Novinka v našem vybavení

Získali jsme od společnosti MUTTON s.r.o. z Liptovského Mikuláše (www.expodum.cz) sponzorsky a tedy zdarma rozkládací stan. Využijeme ho pro naše akce, především pro program u našeho muzea, ale i pro jízdy našich vozidel. Naše akce jsou pořádané v drtivé většině případů pod širým nebem a tak nám nepřízeň počasí občas jejich průběh komplikuje. S novým ocelovým nůžkovým rychle rozkládacím stanem tak těmto rozmarům přírody můžeme zase o něco lépe čelit.
Děkujeme společnosti MUTTON s.r.o. za tento užitečný dar.

Nový přírůstek ve sbírce vozidel a jejich částí

Nákladní vůz řady Zl, číslo, výrobce ani přesný rok výroby nám zatím není znám. Odhadujeme jeho původ do devadesátých let 19. století. Podle rozteče děr po štítku by jej mohl vyrobit Ringhoffer. Vůz byl ještě za provozu upraven na skladový v rámci stavebního vlaku a pak sloužil mnoho let jako garáž. V rámci rozšířeného areálu Musea obohatí zdejší sbírku a v průběhu cca roku bude upraven pro potřeby chodu muzea.
Vůz má již také svou stránku v přehledech vozidel našeho spolku.

Nová stránka v Atlasu motorových vozů

Nová stránka v našem malém atlasu motorových vozů se věnuje řadě M130.4.

Rok plný osmiček

Na letošní rok připadá mnoho osmiček i ve spojitosti s železnicí. Pomineme-li vznik samostatné české železnice pod značkou ČSD, kde je to trošku složitější, zaměříme se na výročí připadající na některé řady vozidel. Jelikož se náš spolek zajímá trochu více o motorové vozy, máme tu hned několik samostatných výročí:
● 90 let motorového vozu M120.206; řada M120.2 se vyráběla od března 1928. Podrobnosti najdete v atlasu motorových vozů nebo na stránce tohoto vozidla.
● 90 let by také oslavila již neexistující řada M11.0, nebo první kusy řady M120.3. (Této řady se dochoval vrak skříně). Stejného výročí se dožívá řada M140.1, jejíž zástupce zůstal ve vystavovatelném stavu zachován na Slovensku a dále řada M140.2 (drezína pro dopravu novin), která se nedochovala.
● 80 let od zahájení výroby řady M130.4, která se vyráběla od května 1938. Podrobnosti najdete v atlasu motorových vozů.
● Nezapomínejme ani na to, že v roce 1938 byl před dokončením Stříbrný šíp M260.001, byť obdržel výrobní štítek až s rokem 1939.
● 70 let od zahájení výroby řady M131.1; tato řada se vyráběla od května 1948. Podrobnosti najdete v atlasu motorových vozů nebo na stránce našich vozidel
● 70 let od zahájení výroby řady M284.0, byť s touto řadou to bylo od počátku složitější a těch významných roků je tam více. Později doplníme do našeho atlasu motorových vozů
● 50 let od zahájení výroby motorových vozů řad M296.1 a M296.2. resp. Šlo o řadu M296.2, která byla určena pro vnitrostátní rychlíky. Řada M296.1 se začala vyrábět až v roce 1969. Několik informací naleznete i v atlasu motorových vozů.
● 30 let připadá na první vozy řady 842, které se objevily v Břeclavi už v létě 1988.
Z kulatých výročí okolních tratí připadá na letošní rok pouze 145 let dráhy z Hanušovic do Dolní Lipky.
● 60 let od vyrobení posledních parní lokomotiv pro ČSD  - řada 556.0 (Škoda Plzeň), které byly přebírány na jaře 1958.
● z parních lokomotiv připomeňme 70. výročí řady 433.0, která se vyráběla v roce 1948, nebo starší legendární „krasin“, řadu 456.0 (původně označen 446.0), jenž se vyráběl v letech 1928-1932.
● motorové lokomotivy mají také řadu osmiček ve své historii – „hektoři“ řada T435.0 (720) se vyráběla od roku 1958; světlo světa v roce 1968 spatřil prototyp „brejlovců“ T478.3001 (753); o deset let později byly vyrobeny dva prototypy T457.0001 a 0002 (730), z nichž druhý jezdil řadu let v Chrudimi a byl z dálky patrný svým jasně žlutým nátěrem; rok 1988 s sebou přinesl dva prototypy řady T457.1 (731). Polokulaté výročí mají také „čmeláci“, neboť T669.0001 (770) byl vyroben už v roce 1963.
● U elektrických lokomotiv se také najde pár osmiček – prototyp „šestikoláku“ E698.001 (180) byl dokončen v roce 1958, o deset let později, tedy v roce 1968, se rozběhla výroba „laminátek“ řady S499.0 (240) a o dalších deset let později – rok 1978 – se objevily lokomotivy řady E499.2 (150)

První seznam akcí na rok 2018

Na tradiční stránku Nejbližší akce byla doplněna první verze seznamu akcí pro příští rok. Přehled bude samozřejmě jako vždy během roku opakovaně aktualizován.

Aktuálně z našeho muzea

V době mimo sezónu probíhají v muzeu různá vylepšení a opravy exponátů. Za podpory města Pardubice jsme např. instalovali do některých vitrín osvětlení, které nás opět malinko přiblíží profesionálním institucím.  Navíc nám do toho hezky sněží a některé stavební práce jsme museli na čas přerušit.

Novinka v e-shopu

  

Jak postavit železnici

Martin Sodomka, MS Studio, 2017. Pro všechny malé i větší obdivovatele železnic je tu vyobrazeno a popsáno jak funguje železnice. Kde se bere pára, jak se postaví lokomotiva, jak funguje parní stroj. Ale jsou tu i názorné obrázky s doprovodným textem jak se staví nádraží, co předcházelo vzniku tratí, k čemu slouží návěstidla, atd. Publikace o rozměrech cca 21x21 cm a 70 stranách v pevných deskách a na křídovém papíru přináší přes 50 barevných kreseb. Je určena pro čtenáře od 8 let, ale i pro starší může být zajímavou.

Cena: 345 Kč

Zakoupíte v našem eshopu.

Mikulášský vlak

Info a odkaz na fotografie z Mikulášského vlaku 2017 doplněny na stránku Akce 2017.
 

Novinky u M120.206

Motoráček v letošním roce obdržel ještě další drobnosti dokreslující jeho vzhled na konci 20. let minulého století. Přibylo spřáhlo, vzduchové hadice. V interiéru byly doplněny drobné stropní lišty. Práce v roce 2017 podpořil Pardubický kraj. Děkujeme. Více o tomto voze najdete zde.

Další sezóna ukončena

Ve dnech 6. až 8. října 2017 jsme zakončili už 17. sezónu našeho Musea. Program byl pestrý a poměrně bohatý. Další informace najdete na stránce Z akcí roku 2017.

 

Novinky z let 2005-2009 najdete zde

Novinky z let 2010-2011 najdete zde

Novinky z let 2012-2013 najdete zde

Novinky z let 2014-2016 najdete zde

Novinky z roku 2017 najdete zde


Máte nás rádi? Nakupujte na svých oblíbených e-shopech přes GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí to nic navíc!

© PSHŽD, Na Staré poště 2865, 530 02 Pardubice, e-mail: pshzd@email.cz / 604 926 620
Kompletní kontakty na vedení spolku
Stránka Musea na Facebooku: www.facebook.com/museum.rosice
Zpět na titulní stránku