Vůz BDlm 6-2011 "Mirek"

Hlavní stránka > Vozidla PSHŽD > BDlm

Toto vozidlo je prohlášené a požívá ochrany Kulturní památky České republiky. Je majetkem PSHŽD.

 

Dalším kolejovým vozidlem, které Vám můžeme představit, je přípojný vůz řady BDlm 6-2011. Tento vůz vyrobila Vagónka Studénka v roce 1955. Vůz dojezdil na konci 70. let a v roce 1992 se ho podařilo po složitých vyjednáváních získat spolku. V tomtéž roce byla zahájena jeho renovace. Spolek financoval opravu v ŽOS Krnov, kde na voze provedli opravu pojezdu a deformované střechy. Práce dále pokračovaly již v Pardubicích. Stejně jako na voze M 131.1228 musel být svépomocí renovován interiér a vytápění. Za významného přispění zaměstnanců depa se podařilo zprovoznit unikátní systém teplovodního vytápění Friedmann. Voda se ohřívá v kotlíku pod vozem a trubkami je rozváděna po celém voze. Náš vůz je jediný v celé České republice a dokonce i na Slovensku s dochovaným původním vytápěním. Renovace vozu byla dokončena v roce 1993. Široké veřejnosti se vůz představil v létě na oslavách trati Častolovice – Solnice.
Pro lepší přehlednost obdržel i tento vůz svoji přezdívku - jmenuje se Mirek.
V roce 2008 byl na vozidle obnoven lak. Oprava proběhla za přispění Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a dále firem Konektel a.s. Pardubice a KOMTES Chrudim s.r.o.


Stav před obnovou laku v roce 2008


interiér vozu
bdlm1.jpg (34176 bytes)
kotlík teplovodního topení
bdlm2.jpg (31810 bytes)
přikládání ve stanici
bdlm3.jpg (29005 bytes)
rozvod topení ve voze

 

Po prvním lakování v Krnově v roce 1993 byl vůz označen jako 3. třída. Lak byl nekvalitní a při jeho opravě v roce 1996 dostal vůz značení druhé třídy, což lépe koresponduje s našimi motoráky, které jsou označeny stejně. Druhý lak již zajišťoval spolek ve spolupráci s DKV.


Máte nás rádi? Nakupujte na svých oblíbených e-shopech přes GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí to nic navíc!

© PSHŽD, Na Staré poště 2865, 530 02 Pardubice, e-mail: pshzd@email.cz / 604 926 620
Kompletní kontakty na vedení spolku
Stránka Musea na Facebooku: www.facebook.com/museum.rosice
Zpět na titulní stránku