Vlečný vůz B40

Hlavní stránka > Vozidla PSHŽD > vlek

 

V roce 2018 se pomalu pokračovalo na opravě vozu B40. Akci podpořilo Ministerstvo kultury ČR, za to děkujeme. Zejména se podařilo nakoupit materiál, ze kterého budou práce pokračovat i v roce příštím. Několik obrázků dokumentuje stav vozidla při renovaci.

V roce 2013 se pomalu rozběhla druhá etapa renovace. Na voze byla opravena část skříně a získány důležité komponenty pro kompletaci. V posledním čtvrtletí roku byla např. opravena všechna sedadla. Rozběhnout druhou etapu by nebylo možné bez přímé podpory Pardubického kraje. Děkujeme.


Vlek po převozu do Heřmanova Městce


Sedačky z vleku po opravě


Sedačky z vleku před opravou

Dvounápravové vlečné vozy typu B 40 vyráběl v letech 1953 - 1959 n.p. Karosa Vysoké Mýto a od roku 1960 převzaly jejich výrobu Středočeské strojírny Vodochody. V Dopravních podnicích po celém Československu jich jezdilo 22. Ostatní byly ve službě u ČSAD. V Pardubicích jezdil tento typ s trolejbusy nejčastěji na posilových spojích do Semtína a to do roku 1966. Tehdy se upustilo od provozu s trolejbusy a až do konce šedesátých let jsme je mohli vídat s městskými autobusy. Po té byly nahrazeny novějšími vlečnými vozy Jelcz PO 1E z Polska. Náš vůz byl vyroben Karosou v roce 1953. Po vyrobení byl přidělen ČSAD Pelhřimov, kde sloužil až do roku 1977, kdy došlo k jeho vyřazení. Nepodlehl však likvidaci, ale sloužil zemědělcům. Renovace vleku začala první etapou v roce 2007. Po demontáži však bylo konstatováno, že vůz je v daleko horšímn stavu, nežli se předpokládalo. Z důvodu nedostatku financí a velkého rozsahu následujících oprav, kdy spousta věcí se musí vyrobit znovu, byla provedena oprava pojezdu a další renovace pozastavena a vůz zakonzervován. V přípravě je druhá etapa, která by měla vůz vrátit alespoň do vystavovatelného stavu. Po ní obdrží nátěr dle zvyklostí pardubické MHD a obdrží evidenční číslo 3.

Renovace a její průběh


08 / 2007

08 / 2007

08 / 2007
 

 Foto z přesunu - 7 x foto v naší fotogalerii

Stav před začátkem prací:


Máte nás rádi? Nakupujte na svých oblíbených e-shopech přes GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí to nic navíc!

© PSHŽD, Na Staré poště 2865, 530 02 Pardubice, e-mail: pshzd@email.cz / 604 926 620
Kompletní kontakty na vedení spolku
Stránka Musea na Facebooku: www.facebook.com/museum.rosice
Zpět na titulní stránku