Vlečka Pardubice - Elektrárna

Hlavní stránka > Drážní archeologie > Vlečky Pardubice > Vlečka elektrárna

V roce 1905 zahájila svou činnost parní elektrárna, kterou zřídila firma Fr. Křižík Praha. Už v roce 1911 přešla elektrárna pod správu města. Fotografie zachycují stav v prvních letech provozu.

Současně s ní byla postavena i vlečka napojená na kolejiště státní dráhy. Vlečka odbočovala pokračováním souběžné koleje na levé straně kostnického zhlaví směrem Choceň. Vlečka měla tři koleje a jednu točnu. Na fotografii z 20. let je kolejiště patrné. Během času byla postupně měněna a upravována. V sedmdesátých letech bylo opuštěno vytápění uhlím a přešlo se na vytápění mazutem. S tím dle mého názoru  také souvisí přechod elektrárny od výroby energie k pouhému dodávání tepla do městských rozvodů. Ke konci provozu se vykládaly pouze cisterny a v areálu byly jen dvě koleje. V letech 1981-1983 v souvislostí s výstavbou nové silniční komunikace bylo vystavěno stáčecí místo a zároveň původní vlečka zrušena. Koleje za bránou elektrárny byly ještě na jaře 1985. Do dnešní doby se toho příliš nedochovalo. Komplex budov byl veškerou výrobou opuštěn a je postupně využíván podnikatelskými subjekty. Z vlečky jsou patrny některá místa jejího původního trasování a jednom kuse se dochovalo torzo asi 15m dlouhé koleje. Několik fotografií zachycuje stav v areálu v lednu 2012.

O. Čížek, 1/2012

Máte nás rádi? Nakupujte na svých oblíbených e-shopech přes GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí to nic navíc!

© PSHŽD, Na Staré poště 2865, 530 02 Pardubice, e-mail: pshzd@email.cz / 604 926 620
Kompletní kontakty na vedení spolku
Stránka Musea na Facebooku: www.facebook.com/museum.rosice
Zpět na titulní stránku