Zrušená trať Svinov - Klimkovice

Hlavní stránka > Drážní archeologie > Svinov - Klimkovice

 

Fotogalerie k článku je zde.
 

Minulý rok jsem se vydal na procházku po zrušené trati z Ostravy do Klimkovic. Jelikož cesta byla proti Slunci, fotil jsem jen směr na Ostravu, proto nebudou pohledy zpět a prohlídka po trati začne od Klimkovic.

Začneme údaji. Rokem 1911 byly Klimkovice spojeny s Ostravou železnicí. Někdy od dvacátých let dvacátého století byla trať elektrifikována Společností moravských místních drah (SMMD). V roce 1949, kdy bylo vytvořeno DPMO (Dopravní podnik města Ostravy-dnes DPO), patřila trať jim. 31.12.1977 dochází k zastavení provozu, také ke snesení trolejového vedení a následně i kolejí. Popisy najdete ve fotogalerii vždy na stránce náhledů dole.

Připomeneme si existující i zrušené tratě a vlečky, které vycházely ze stanice Ostrava Svinov.
Existující: Směr Bohumín, Směr Přerov, Směr Opava, Vlečka do elektrárny, Vlečka do válcovny.
Zaniklé: Směr Klimkovice, Směr Budišov (zanikla v úseku Svinov - Vřesinská. Od Vřesinské trať dodnes existuje až do Budišova.), Vlečka VŽKG, Systém vleček - křupkárna, mlýn, seřazovací nádraží, spádoviště, Třetí kolej určena pro posun v úseku Svinov - Polanka nad Odrou.

Pro neznalé. V textu u fotek se bude často vyskytovat pojem Polanka a Horní Polanka. Jedná se o jednu obec (dnes část Ostravy), která se jmenuje Polanka nad Odrou. Železnice vede do Polanky od nepaměti, je tam vlaková zastávka na koridoru (trať 270). Později se postavila místní dráha (v roce 1911). Ale nádraží na místní dráze bylo pojmenováno Horní Polanka, protože se nacházelo v této části obce. Není to jiná obec nebo něco.

Seznam zastávek a nádraží za dob železnice:
- Ostrava - Svinov
- Svinov - Obec
- Horní Polanka + (vlečka do Cihelny)
- Klimkovice

Za dob tramvaje přidávám fotku z jízdního řádu. Zastávek přibylo.

V roce 1974 přibyla nová zastávka Oderský důl, která v JŘ tramvají ještě nebyla.

R. Bederka, únor 2014

Máte nás rádi? Nakupujte na svých oblíbených e-shopech přes GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí to nic navíc!

© PSHŽD, Na Staré poště 2865, 530 02 Pardubice, e-mail: pshzd@email.cz / 604 926 620
Kompletní kontakty na vedení spolku
Stránka Musea na Facebooku: www.facebook.com/museum.rosice
Zpět na titulní stránku