Vlečky Opatovice nad Labem - Březhrad

Hlavní stránka > Drážní archeologie > Opatovice

Další železniční stanicí, jejíž vlečky popíšeme na našich stránkách je stanice Opatovice nad Labem, ležící na trati 031 mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Na první pohled obyčejná stanice je zajímavá z několika důvodů.

Prvním je je její název, ten je vysloveně zavádějící. Stanice totiž leží částečně na katastru obce Pohřebačka, částečně na katastru městské části Hradce Králové - Březhradu, ale rozhodně ne v Opatovicích. Na jejím severním zhlaví je nechvalně známý přejezd, na kterém nedávno došlo k vážné nehodě městského autobusu a vlaku.

Stanice je důležitá i pro křižování vlaků - jednokolejná trať mezi dvěma krajskými městy je především ve špičkách na hraně propustnosti. O zvojkolejnění se mluví už řadu let, ale jako obvykle zatím dostává přednost nová silnice. Ta - také jako obvykle vede souběžně s tratí.

No a poslední důležitou funkcí stanice je odbočení z trati 031 na tzv. Plačickou spojku, tedy spojení s tratí 020 do stanice Praskačka. Spojka slouží především k přímé jízdě nákladních vlaků pro opatovickou elektrárnu mimo Hradec Králové, ale při výlukách a odklonech ji celkem často pojíždějí i vlaky osobní dopravy.

Tím se konečně dostáváme k avizovaným vlečkám. Největší a všeobecně známá je několikakilometrová vlečka Elektrárny Opatovice. Vlečka je elektrifikovaná a ucelené vlaky s uhlím na ní nejčastěji vozí ústecké lokomotivy řady 121-122. Na vlečce slouží "kocouři" řady 740. V areálu je ještě stáčecí místo firmy plnící láhve LPG. Na hradeckém zhlaví opatovické stanice ale odbočuje ještě jeden vlečkový systém, větvící se do tří směrů. První je vlečka do panelárny ležící přímo u nádraží. Nejezdi se tam už mnoho let, protože panelárnu provozuje místní stavební firma víceméně pro svou potřebu a dopravu zajišťuje auty. Druhá větev, jediná dodnes používaná, vede do areálu velkoobchodu Quelle. Nejezdí se tam nijak moc, ale jezdí. Třetí větev se vrací levým obloukem zpět do areálu zkrachovalého masokombinátu Březhrad. Ten zkrachoval koncem minulého století a nyní v jeho areálu funguje jen několik menších firem.


Přejezd vlečky do elektrárny na bývalé silnici I/37. Potom co byla převedena na obchvat mimo Opatovice zde byly demontovány závory a nahrazeny pouze kříži. Po závorách zbyly původní sloupky, nyní pouze nesoucí značky.
Hradecký kocour 742.175 veze cisternu pro stáčírnu LPG. Zde v oblouku těsně před výše zmíněným přejezdem.
V roce 2003 se celkem neplánovaně na vlečku elektrárny podíval i náš motorový vůz M 131.1133 - Nataša. Jen pojížděním dvou kolejí povozil za den cca 500 lidí a najezdil úctyhodných 48 km jen po vlečce
Lokomotiva 740.851 Elektrárny Opatovice, vyfotografovaná uvnitř areálu při výše uvedené akci dne 11.10.2003
Oblouk vlečky do bývalého masokombinátu. Nepojížděná je již několik let, v některých místech už začínají ze svršku zvolna vyrůstat jehličnaté stromečky.
Přestože je vlečka už dlouho mimo provoz, na vratech kombinátu svítí zánovní cedule. I označení přejezdů je stále v pořádku.
Neobvyklý pohled do areálu kombinátu. Vlečka vede nad jezírkem před zásobníkem LTO, kde je také vidět kříže od dalšího přejezdu.
Nový šturc na místě bývalého předávacího kolejiště vleček. Byly zde původně dvě koleje až k přejezdu vzadu. Zlikvidovány byly na konci roku 2004 a nahrazeny touto krátkou kolejí.
Dost typický obrázek z českých vleček. Před vraty podniku (zde vlečka panelárny vede dokonce přímo do haly) červený terč a nesjízdné koleje.
Druhý vjezd do panelárny - ale už také nepoužívaný.
Jediný zbytek provozu na těchto vlečkách. Osamocená poštovní zetka v areálu firmy Quelle.
A nakonec z archivu:
T436.1516 - tato lokomotiva původně ze Synthesie přišla  kolem roku 1983 do Masokombinátu Březhrad, kde jezdila na vlečce až do roku 1992. V roce 1994 byla v Opatovicích na manip. koleji u rampy sešrotována a zbytek odvezen do kovošrotu v HK. Foto OČ

Máte nás rádi? Nakupujte na svých oblíbených e-shopech přes GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí to nic navíc!

© PSHŽD, Na Staré poště 2865, 530 02 Pardubice, e-mail: pshzd@email.cz / 604 926 620
Kompletní kontakty na vedení spolku
Stránka Musea na Facebooku: www.facebook.com/museum.rosice
Zpět na titulní stránku