Zrušená vlečka v Hodoníně

Hlavní stránka > Drážní archeologie > Hodonín

Dva záběry ze zrušené vlečky do hodonínské cihelny, vedoucí přímo přes sídliště pořídil Jiří Reitmayer 3.7.2001.

navest.jpg (40970 bytes) Na první fotce smutně vykukuje trpasličí návěstidlo
z trávníku kousek od výjezdu z areálu. V pozadí
je vidět nově zaasfaltovaný přejezd, za ním ještě stojí skloník.
prejezd.jpg (36710 bytes) Na první pohled běžný pohled do sídliště, při bližším
pohledu tam ale nepasují blikače AŽD u přechodu chodníku
přes už nezřetelnou trasu vlečky.

Výřez z mapy - červeně označena místa, odkud pocházejí fotky

Aktualizace 2015 - informace o vlečce od Jiřího Adamce
 

Výše uvedené foto pochází zhruba z počátku sedmdesátých let. Na fotce jsou vidět jen dvě koleje, ale podle jednoho pamětníka z Hodonína tam v té době byly koleje tři. Jedna šla do remízy - úplně vepředu fotky - je vidět jenom střecha té remízy a pootevřená brána. Další šla hned vedle té remízy a další o pár metrů dál. Ty už jsou na fotce vidět. Snad koncem sedmdesátých let byla vlečka upravena jenom na jednu příjezdovou kolej a za bránou byla výhybka a pokračovala dvoukolejně podél nakládacích ramp. Vlečka měřila cca 1 km a snesena byla v červnu roku 2000.

Co se týká těch vozidel, tak ta parní lokomotiva "Conrad Worlauf" 411.019, která se dnes opravuje v Jaroměři tady také sloužila a myslím, že si ji Cihelny odkoupily od lokomotivního depa Veselí nad Moravou. Co se týká motorového vozu "Věžák", tak ten v roce 1966 stál již definitivně odstavený ve stavu vraku v kopřivách. "Rosničku" T 334.0 a "Faura" LDH (myslím, že typ 70) si pamatuji já a to velmi dobře z konce sedmdesátých a osmdesátých let, neboť vlečka šla podél garáží a silnice, která úplně na konci odbočuje do Zooparku a já tam občas chodil. Ještě jeden, dnes bohužel již nežijící pamětník mi říkal, že tam svého času také posunoval motorový vůz M 240.0 "Singrovka", ale to nemám potvrzené. "Rosničku" T 334.0 jsem tam naposledy viděl posunovat v létě roku 1989. Myslím, že těsně po revoluci tam provádělo obsluhu ČD a to "Velkými hektory" 721 z hodonínského staničního posunu, dále "Pilštyky" 735, kterých bylo v Hodoníně až do roku 1997 více než dost a v roce 1997 úplně poprvé "Kocoury" 742, kteří přišly do Hodonína jako náhrada za "Pilštyky".

Další fotografie najdete například na http://www.hodonin.ic.cz/Bazantnice/BratriCapku/BratriCapku.html

Máte nás rádi? Nakupujte na svých oblíbených e-shopech přes GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí to nic navíc!

© PSHŽD, Na Staré poště 2865, 530 02 Pardubice, e-mail: pshzd@email.cz / 604 926 620
Kompletní kontakty na vedení spolku
Stránka Musea na Facebooku: www.facebook.com/museum.rosice
Zpět na titulní stránku