Vlečky ve stanici Chrast u Chrudimi

Hlavní stránka > Drážní archeologie > Chrast -vlečky

 


Dnes dálkově ovládaná stanice ukrývá i dvě zajímavé vlečky, které stojí za pozornost. (Mapa převzaté z Mapy.cz(

První z nich vede do velkého areálu naproti výpravní budově. Za plotem je vidět několik „vojenských“ objektů. V roce 1953 vznikla Státní správa hmotných rezerv. Účelem bylo vytvářet, kontrolovat a opatrovat státní hmotné rezervy tak, aby zajistily pravidelný chod nejdůležitější průmyslové výroby a posilovaly obranyschopnost státu.  V letech 1956 – 1960 proběhla výstavba skladových areálů a skladů. Ve stanici bylo upraveno kolejiště (vypuštěna 3. staniční kolej, vystavena garáž motorového vozíku, atd.) a zaústěna vlečka do obou zhlaví. V areálu se nacházelo stanoviště nemocničního vlaku, který byl instalován do skříní vozů řady Bai, tzv. osmidvéřáků. Vozy byly takto dodány přímo výrobcem a sloužily svému účelu až do druhé poloviny 90. let, kdy byl vlak omezen a postupně zrušen. K fyzické likvidaci však došlo až v roce 2005. Udržovaly jej v dílnách pardubického vozového depa. Vlečka sloužila k dopravě dalšího železničního materiálu. Nyní je areál ve správě SŽDC s.o. a jsou zde uloženy např. mostní konstrukce. Vlečka se využívá minimálně a v minulých letech bylo zrušeno kolejové napojení od Slatiňan.

Několik fotografií z této vlečky:

 

Druhá vlečka je využívána o poznání více, alespoň dle ojetí kolejí. Vznikla někdy na konci 60. let jako nakládková kolej místního podniku, nyní je využívána místním kovošrotem.

Máte nás rádi? Nakupujte na svých oblíbených e-shopech přes GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí to nic navíc!

© PSHŽD, Na Staré poště 2865, 530 02 Pardubice, e-mail: pshzd@email.cz / 604 926 620
Kompletní kontakty na vedení spolku
Stránka Musea na Facebooku: www.facebook.com/museum.rosice
Zpět na titulní stránku