Úzkokolejka Borkovice

Hlavní stránka > Drážní archeologie > Borkovice

 


Rašeliniště u Borkovic

O této zaniklé drážce nám napsal Martin Kolář:

Rašeliniště Borkovická blata se nachází asi 5 km jihozápadně od města Soběslavi, nedaleko obce Borkovice. Hlavní ložisko rašeliny ohraničuje spojnice obcí Borkovice, Mažice, Zálší, Klečaty a Komárov (viz mapka). Nejzachovalejší část blat o rozloze 54,5 ha byla v roce 1980 vyhlášena chráněným územím. Jím dnes prochází 5,5 km dlouhá naučná stezka Borkovická blata.

Stranou této stezky lze dodnes najít připomínky úzkokolejné dráhy o rozchodu 600mm, provozovanou kdysi státním podnikem Rašelina Soběslav. Dráha sloužila k dopravě vytěžené rašeliny na vykládkovou rampu v areálu podniku. Provoz byl zajišťován motorovými lokomotivami. Podnik Rašelina Soběslav a.s. tu má svůj závod, který funguje jako sušárna rašeliny dodnes, ale zpracovává pouze rašelinu dovezenou. Těžba na Borkovických blatech a tudíž i provoz úzkokolejky byly ukončeny v 70. letech 20.století. Závod se nachází asi 2km severně od Borkovic, v těsné blízkosti silnice Soběslav - Mažice, nedaleko hájovny Jitra.

33 fotografií najdete v naší fotogalerii
(u části fotografií jsou popisky přímo v galerii)

Fotky, které autor, jsou z míst vzdálených od areálu závodu zhruba 1-2 km. Na tato místa se dostal poprvé v roce 1990. Poslal i dvě černobílé fotky z tohoto roku. V kontrastu s nimi jsou fotky z 26.4.2007, na kterých je dobře patrný zub času a lidské nenechavosti.

Doplněno 31.3.2008 - do galerie dodány fotky z roku 2008 - první fotka ukazuje místo, kde stála rampa, na kterou najížděly lokomotivy s vozíky při vykládání rašeliny, dále fotka z místa mezi rampou a remízou. Následují fotky remízy pro dvě lokomotivy. Některé náspy zůstaly téměř neporušené,některé jsou v půlce rozbagrovány... Možná,že koleje vedly i v místech,kde dnes v poklidu plavou labutě...

Máte nás rádi? Nakupujte na svých oblíbených e-shopech přes GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí to nic navíc!

© PSHŽD, Na Staré poště 2865, 530 02 Pardubice, e-mail: pshzd@email.cz / 604 926 620
Kompletní kontakty na vedení spolku
Stránka Musea na Facebooku: www.facebook.com/museum.rosice
Zpět na titulní stránku